سوله چیست؟

با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن روش‌های جدید ساختمان سازی، سازه‌هایی تحت عنوان سوله به بازار ساخت و ساز معرفی شدند که در مدت زمان کوتاهی و با هزینه خیلی کم مورد بهره برداری قرار می گیرند. سوله‌ها سازه‌های به روز و مدرنی هستند که در دهه‌های اخیر به وفور در همه‌جا یافت می شوند، نوع سازه آنها معمولا به صورت کششی یا غشایی با ویژگی‌های منحصر بفرد می باشد. چنین سازه‌هایی از متریال‌های مختلفی از جمله فلز با سقف شیبدار همراه با محاسبات فنی خاص و به صورت اشکال مختلف تولید می شود، سازه‌های این چنینی بر حسب نوع کاربری، ابعاد متفاوتی نیز دارند. از این نوع سازه برای پوشش دهانه‌های بزرگ همچنین جهت اسکان در موارد بحرانی، اسکان موقت، نمایشگاهی، ورزشی، انبارها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، پارکینگ، ساختمان پزشکی، قرنطینه، ایزوله، بیمارستان صحرایی، ستادبحران، بیمارستان سیار،سالن  عروسی،  فروشگاه و موارد دیگر استفاده می شود. نکته‌ی مهم برای این کار مقرون به صرفه بودن سوله نسبت به سازه‌های دیگر است.

پرکاربردترین و با کیفیت‌ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است، مهندسین معمار و عمران در طی سال‌های اخیر سعی بر طرف کردن عیوب گذشته این سازه‌ها کرده‌اند؛ و به میزان زیادی توانسته اند وزن آن‌ها در نتیجه به کارگیری شیوه‌های نوین کاهش دهند. این نوع از سازه‌ها به دلیل کاربرد‌های زیادی که دارد در انواع مختلفی ساخته می شود.

  • چنان چه بخواهیم سوله را دسته بندی و تقسیم کنیم، می توان آنها را در دو دسته زیر قرار دهیم:
  1. موقت
  2. دائمی
  •  همچنین از نظر سازه‌ای نیز می توان در گروه‌های زیر دسته بندی کنیم:
  1. خرپایی (سوله لوله‌ای)
  2. یو بی ام
  3. اسپیس فریم

سوله یو بی ام نسب به سوله‌های خرپایی و اسپیس فریم مدرن تر و پیشرفته‌تر می باشد؛ اما برای ساخت این نوع سازه‌ها کمی محدودیت داریم و نمی توانیم از آن برای ساخت دهانه‌های بزرگ و کاربری‌های مختلف استفاده کنیم.

این نوع از سوله‌ها کم هزینه‌تر از سوله‌های قدیمی بوده و در مدت زمان کوتاهی می توان سازه آن‌ها را پیاده سازی کرد؛ و این مهمترین فاکتوری است که می توان برای آنها در نظر گرفت.

با اینکه کاربرد اصلی اسپیس فریم‌ها در تهیه بیلبورد، نمایشگاه و غرفه‌های نمایشگاهی است ولی در سال‌های اخیر مهندسین معمار و عمران از این نوع ابزار برای طراحی و ساخت سوله نیز بهره برده اند. اسپیس فریم‌ها به دلیل آنکه قابلیت افزایش و یا کاهش را دارند و استفاده از آنها به ما فرصت می دهد تا بتوانیم سوله های مختلفی مانند صنعتی، نمایشگاهی، ورزشی، پزشکی و … را طراحی و اجرا کنیم.

این نوع از سازه‌ها به دلیل کاربرد ویژه‌ای که دارد، در سال‌های آتی از جایگاه خوبی در معماری کشورمان به دست آورده است. سوله اسپیس فریم طرح‌های مختلفی دارند و در صورتی که طرح خاصی مد نظر شما باشد می توانید با هماهنگی کارخانه تولیدی به طرح مورد نظر دست یابید.

استفاده از سوله اسپیس فریم به شما این امکان را می دهد تا بتوانید کاربری مورد نظرتان را در کمترین زمان همراه با طرح و شکل دلخواه و با کمترین هزینه پیاده سازی کنید. شما می توانید چنین سازه‌ای را در هر منطقه‌ای از کشور به راحتی و بدون داشتن تخصص و ظرف دو سه روز برپا کنید.

سوله موقت

با گسترش مصالح سبک‌ و ایمن با مقاومت کششی و خمشی بالا، مانند: آهن ( آلومینیوم )تحول بزرگی در صنعت ساختمان سازی به وجود آمد. به عنوان مثال سوله موقت یک سازه سبک، زیبا و باکیفیت است که معمولا از پروفیل آهن و آلومینیوم طراحی و ساخته می شود. به دلیل محاسن زیاد چنین ساختمانی بیشترین کاربری که برای آن در نظر گرفته‌اند، کاربری سالن‌های نمایشگاهی، انبار، کارگاه و گلخانه، سوله پزشکی و … اختصاص می دهند.

به دلیل نصب سریع و همچنین قابلیت جمع کردن این نوع از سازها، بیشترین استفاده را در میان دیگر سوله‌ها دارد. سوله موقت این امکان را به کارفرما می دهد تا سازه‌هایی با ابعاد متفاوت و ارتفاع مشخص با هزینه و قیمت ارزان را در کمترین زمان بسازد.

به دلیل افزایش روز افزون نمایشگاه‌ها و غرفه‌های متعدد همچنین کاربری‌های موقت برای تبلیغ و فروش محصولاتشان در کشور، ساخت سوله موقت بهترین روش برای این کار به شمار می رود. چنین سازه‌های این قابلیت را به شما می دهند تا بتوانید در هر مکان و موقعیتی نمایشگاه خود را دایرکنید.

استفاده از سازه‌های موقت مانند، سوله موقت بهترین روش برای برپایی یک نمایشگاه و یا انبار، کارگاه و گلخانه می باشد. شما برای این کار می توانید به شرکت‌های تولیدی و یا کارخانجات تولید قطعات سوله در سراسر کشورمان مراجعه کنید تا بتوانید قطعات مورد نیاز برای ساخت انواع سوله را با کمترین قیمت خریداری نمایید.

سوله موقت معمولا به واسطه پروفیل های فلزی محکم همراه با پیچ و یا جوش در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته می شود. این نوع از سازه‌ها نسبت به سوله موقت وزن بیشتری دارند. اکثر سازه‌های موجود در دنیا به صورت دائم ساخته می شود.

برای ایستایی سوله‌های دائم از تیر آهن و برای پرکردن فضا‌هایی مانند دیوار‌ها از آجر، سفال، بلوک دیواری استفاده می کنند. مهمترین کاربرد چنین سازه‌های برای ساختن سالن‌های ورزشی و انبارها همچنین سالن‌های همایش می باشد.

سوله دائم به دلیل اینکه دارای کاربرد صنعتی می باشد از نظر طراحی با سایر سازه‌ها تفاوت دارد. برای ساخت چنین سازه ای نیاز است تا مجوزهای لازم را از نظام مهندسی و شهرداری دریافت نمایید. این کار نیز نیاز به داشتن نقشه‌های فنی و معماری است که توسط مهندسین معمار و عمران طراحی شده باشد.

سوله های مختلفی را به صورت دائم طراحی و می سازند، مانند؛ کارخانه‌ها، مرغداری‌ها، گلخانه‌ها، گاوداری‌ها و …. سازه‌هایی که برای سالن‌های ورزشی ساخته می شوند و نیز سازه‌های مورد استفاده برای مرغداری، فروشگاه‌ها ویلاها و … .

سوله موقت‌ به سوله‌هایی اطلاق میگردد که قابلیت نصب سریع دارد. سوله موقت با توجه به نوع کاربری امکان نصب در محل های جغرافیایی مختلف را دارا میباشد. سوله موقت این امکان را برای کاربر فراهم میکند که با توجه به نیاز خود بتواند از آن در شرایط مختلف استفاده نماید. سوله وقت جهت اسکان موقت و یا دایم کاربرد دارد. از سوله موقت می‌توان جهت کاربردهای ذیل استفاده نمود:

سوله مکان‌های مذهبی:

هیئت‌های حسینی، سالن‌ها جلسه‌های قرآنی، جشن‌های مذهبی و …، آشپزخانه، فضای اداری و …

سوله انبار توزیع:

توزیع و ترابری برای کارخانه‌های بزرگ

سوله سالن خرده فروشی:

فضایی باز متناسب با نوع کالاها و معماری خاص مورد نیاز است که نوعی از سوله‌ها

سوله انبار:

برای نگهداری محصولات صنعتی و کشاورزی و نظامی و … می باشد.

سوله سالن اجتماعات:

برای برگزاری انواع همایش‌ها و جلسات، فوریت‌ها در نظر گرفته شده است.

سوله سالن ورزشی:

ورزشگاه‌ها به عنوان سوله‌ی سالن ورزشی

سوله دامداری و کشاورزی:

برای نگهداری از دام‌ها و محصولات کشاورزی و انواع ماشین آلات کشاورزی و دامداری

انواع سوله‌های تجاری:

ستاد بحران، بیمارستان‌ها، مرکز خرید، ادارات، فروشگاهی، انواع نمایشگاه‌ها و … طراحی و ساخته می‌شود.

اجاره سوله چه دائم و یا موقت بهترین کار برای برپایی کاربری شما می باشد. شما برای این کار می توانید به شرکت‌های تولیدی و یا نمایندگی‌های اجاره سوله در شهر خود مراجعه کنید تا بتوانید این محصولات کارآمد را با کمترین قیمت اجاره نمایید. همچنین می توانید از مراکز و بنگاه‌های معاملاتی برای خرید انواع سازه‌ها اقدام کنید.

با توجه به اهمیت ساختمان‌های این چنینی در سراسر کشور و همچنین رونق در خرید و فروش این نوع سازه‌ها، بازارهای زیادی در شهرهای؛ تهران، تبریز، تهران، اصفهان و دیگر شهرها وجود دارند که انواع سوله‌ها را برای مشتریان چه به صورت اجاره و چه به صورت فروش عرضه می کنند.

اگر شما نیز نیاز به اجاره و یا خرید چنین سازه‌هایی دارید قبل از اجاره باید نوع آن را مشخص کنید، به دلیل این که مدل‌های مختلفی از سوله در بازار برای مشتریان عرضه می شود که هر کدام مخصوص و متناسب کاری می باشند.

بهتر است در هنگام اجاره چنین سازه‌هایی بسیار دقت کنید و از پرفروش‌ترین مدل سوله موجود در بازار استفاده کنید و یا اینکه می‌توانید برای اجاره از مشاوران و افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت بگیرید. همچنین می توانید به راحتی با اجاره آنها به صورت اینترنتی از امتیازات و خدمات بیشتری برخوردار شوید. در هنگام اجاره سوله صنعتی گول مارک و برند را نخورید و سعی کنید از برندهایی که دارای کیفیت خوبی هستند استفاده کنید.

نزدیک به چند دهه است که سیستم‌های سازه‌ای حجیم و سنگین جای خود را به سازه‌های چادری با سیستم سازه کششی یا غشایی با ویژگی‌های منحصر بفرد داده‌اند، سالن‌های چادری و سوله چادری محاسن فراوانی نسبت به دیگر سازه‌ای حجیم و سنگین دارد. شما می توانید برای انواع کاربری‌ها اعم از سوله صنعتی، سوله نمایشگاهی، سوله ورزشی و … از این نوع سازه استفاده کنید.

سازه‌های چادری کششی که با نام سازه‌های غشایی نیز در جامعه شناخته می شوند، با توجه به رفتار کششی خاص در برابر نیروهای وارده بسیار مقام می باشند، سالن‌های چادری و سوله‌های چادری خاطر سبکی وزن در گروه سازه‌های سبک نیز قرار می گیرند.

سالن‌های چادری معمولا به صورت موقت و برای مدت زمان کمی، با مصالح سبک برپا می شوند. این نوع از سازه ها در ابعاد بزرگ طراحی و ساخته می شوند که برای نمایشگاه‌های فصلی بزرگ بهترین گزینه می تواند باشد. سالن‌های چادری و نیز سوله چادری به دلیل وسعتش می تواند جمعیت بیشتری را در خود جای دهد.

ویژگی انواع سازه های اسکان موقت (سوله جهت ستاد بحران، سوله نصب سریع، سوله اسکان موقت)؟

سوله های اسکان موقت چندین دهه است که مورد توجه بشر بوده. از قدیم سازه های اسکان موقت هم در کشور ما و نیز کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گرفته است مانند، چادر های کوچ نشینان. امروزه نیز به دلایل گوناگونی احتیاج به چنین ساختمان موقتی بیشتر از پیش مورد نیاز می باشد.

سازه های اسکان موقت کاربرد های فراوانی نیز در مواقع غیره اضطراری دارند ؛ معمولا سوله های اسکان موقت برای مواردی که بودجه و زمان ساخت سازه دائم را نداریم و فقط به یک سرپناه موقت نیاز هست، بهترین گزینه‌ای به شمار می رود.

در سال های اخیر شاهد استفاده از سازه هایی هستیم که برای کمک به مردم بحران زده مورد استفاده قرار می گیرد، برای مثال سازه های ستاد بحران، سازه های لوله ای، نصب سریع، اسکان موقت همگی جزو سازه های اسکان موقت برای مردم بحران دیده به شمار می روند.

معمولا در شرایط بحرانی از جمله سیل و زلزله، اولین اقدام، رفع نیاز اسکان اضطراری افراد می باشد. به همین منظور مهندسین سازه هایی موقتی را برای اسکان چنین افرادی طراحی کرده اند. چنین سازه های این قابلیت را دارند که در کمترین زمان و بدون داشتن تخصص خاصی به سادگی و با کمترین هزینه برپا شوند.

به عنوان مثال سوله اسکان موقت به دلیل پیش ساخته بودن تمام قطعاتش، این قابلیت را دارد که در هر مکانی سریع نصب شود و افراد بحران زده بیشتری را در خود جای دهد. چنین سازه ای معمولا از پروفیل آلومینیوم سبک طراحی و ساخته می شود.

اسکرول به بالا

۰۹۱۲۶۹۵۹۰۲۱

همین الان مشاوره بگیر!